Przewagi rozwiązań chmurowych
Uzależnienie organizacji od posiadania infrastruktury lokalnej jest kosztowne i wymaga znacznego wysiłku w jej utrzymaniu. Chmura oferuje niezliczone korzyści związane z: przechowywaniem, uzyskiwaniem dostępu i utrzymywaniem danych bez konieczności posiadania własnych centrów danych.
Dlatego przechowywanie danych w chmurze jest, tak wygodnym rozwiązaniem, a migracja do niej stała się jednym z najważniejszych elementów cyfrowej transformacji nowoczesnego przedsiębiorstwa.
Jak jednak uzyskać pewność, że dane w chmurze są bezpieczne?
Multi-Cloud vs Hybrid Cloud
Aby wdrożyć skuteczną strategię chmury, organizacje mogą zdecydować się na przyjęcie podejścia opartego na wielu chmurach obliczeniowych, w którym połączenie dwóch lub więcej publicznych usług chmurowych, takich jak AWS, Microsoft Azure, Google Cloud, Beyond lub innych, może być używana w ramach jednej architektury w tym samym czasie.
Oznacza to na przykład, że dla klientów z USA, można korzystać z Microsoft Azure, a z AWS – do obsługi klientów z Europy. Istnieje także możliwość uruchamiania różnych aplikacji w różnych chmurach na przykład Google Cloud do przechowywania danych, Microsoft Azure do programowania i testowania, a AWS do odzyskiwania po awarii.
Wdrożenie wielochmurowe (ang. Multi-Cloud) to połączenie wielu chmur publicznych od różnych dostawców, które zazwyczaj nie są ze sobą połączone. Natomiast chmura hybrydowa (ang. Hybrid Cloud) łączy w sobie różne typy chmur tj. chmurę publiczną innej firmy z prywatną chmurą lokalną wraz z komunikacją między nimi.
Obecnie wiele kluczowych branż np. finansowa, w tym banki, przemysł motoryzacyjny, produkcyjny, czy instytucje rządowe coraz częściej wykorzystują strategię chmury hybrydowej w celu poprawy usług i wydajności kosztowej, a także zwiększenia elastyczności i czasu wprowadzania produktów na rynek. Warto także podkreślić, że w chmurze hybrydowej firmy mogą łączyć to, co najlepsze w lokalnych centrach danych i infrastrukturach chmurowych, w tym usługi typu mash-up.
Przy całej tej zwiększonej złożoności i zagmatwaniu, rodzi się pytanie: jak zapewnić bezpieczeństwo? Czy istnieje prosty sposób, aby chronić swoje dane przez cały czas?
Bezpieczeństwo w Multi-Cloud
Podczas gdy wykładniczy wzrost usług w chmurze zwiększył pojemność przechowywania danych i przyspieszył ich przetwarzanie, to jednak chmura stała się również rajem dla cyberprzestępców. Firmy przenoszące się do środowisk wielochmurowych lub korzystające z nich powinny być świadome istniejących potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa i jednocześnie stosować najlepsze praktyki w celu ochrony swoich danych.
Identyfikacja wieloskładnikowa (ang. Multi-factor Identification) i szyfrowanie mogą być używane, aby uniemożliwić hakerom dostęp do poufnych informacji.
Natomiast organizacje powinny szyfrować wszystkie połączenia sieciowe z publicznymi usługami w chmurze w ramach architektury wielochmurowej, które dotyczą danych wrażliwych. Dodatkowo ich szyfrowanie zapewni odporność na naruszenie danych, a także zgodność z odpowiednimi normami i przepisami.
Sam aspekt szyfrowania nie jest trudny do wykonania. Wyzwaniem jest przechowywanie, ochrona i dożywotnie zarządzanie kluczami szyfrowania.
Key Management, czyli zarządzanie kluczami
Istnieje wiele powodów, dla których organizacje powinny wdrożyć tzw. scentralizowane zarządzanie kluczami kryptograficznymi, aby zachować zgodność z przepisami, chronić dane w spoczynku i efektywnie zarządzać dużą ilością kluczy szyfrujących, które używane są w różnych infrastrukturach.
Dzięki menedżerowi kluczy (ang. Key Manager), pozostają one oddzielone od zaszyfrowanych danych, które muszą być chronione oraz zapewnia tzw. ścieżkę audytu, dzięki czemu wiadomo, kto uzyskał dostęp, do jakich danych i w jakim czasie.
Podsumowując, scentralizowany system zarządzania kluczami przedsiębiorstwa to skuteczny i wydajny sposób na ich zabezpieczenie i zarządzanie przez cały cykl ich życia.
Jednak obsługa menedżera kluczy on-premise to jedno, ale co się dzieje, gdy trzeba przenieść dane do chmury? Skąd wiadomo, że dane będą nadal bezpieczne?
Utimaco Key Management – zarządzanie kluczami w Multi-Cloud
Zarządzanie kluczami w Multi-Cloud polega na zastosowaniu możliwości zarządzania kluczami w środowiskach, w których używane są różne chmury. Rozwiązanie Utimaco Key Management (ang. ESKM-Enterprise Secure Key Manager) w Multi-Cloud, integruje się płynnie z prywatnymi, hybrydowymi lub wielochmurowymi środowiskami. Umożliwia organizacjom centralne zarządzanie cyklem życia wszystkich kluczy, bez względu na to, czy klucze są używane lokalnie, czy w chmurze, lub czy korzysta się z wielu dostawców CSP.
Korzyści z wdrożenia Utimaco ESKM
- Usprawnia procesy
ESKM umożliwia scentralizowane zarządzanie kluczami przedsiębiorstwa z niezawodną kontrolą zasad, pełną administracją, i ścieżkami audytu, aby obniżyć koszty operacyjne i pomóc w poświadczaniu kontroli.
- Zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa
ESKM umożliwia reagowanie na manipulacje z możliwością działania w odpowiedzi na ataki z kanału bocznego dzięki architekturze zgodnej z FIPS 140-2 Poziom 1, Poziom 2, Poziom 3 i Poziom 4 (fizyczny) oraz uwierzytelnianiu opartym na certyfikatach i wbudowanym urzędzie certyfikacji.
- Zgodność z przepisami
ESKM spełnia wymogi audytów i zgodności z przepisami NIS2, DORA, PCI-DSS, HIPAA, UE dotyczących prywatności danych i innych, w tym regionalnych dotyczących prywatności.
- Zapewnia łatwą integrację
ESKM to uproszczony interfejs REST-API dla kluczowych operacji CRUD (Create, Read, Update, Delete), i operacji kryptograficznych, takich jak: szyfrowanie, odszyfrowywanie, podpisywanie, weryfikacja, co przekłada się na elastyczność i łatwość obsługi w zakresie zarządzania kluczami i szyfrowania.
Podsumowując architektura Multi-Cloud zapewnia bezpieczne i wydajne środowisko, poza tradycyjną infrastrukturą firmową. Zarządzanie kluczami w wielu chmurach daje organizacjom potrzebną kontrolę i autonomię do prowadzenia codziennych działań biznesowych.
Dzięki uniezależnieniu od konkretnego dostawcy usług w chmurze i bezkompromisowej ochronie prywatności danych w odniesieniu do stron trzecich, zarządzanie kluczami w chmurze stało się jeszcze bardziej kontrolowane.
Utimaco ESKM został stworzony, by wspierać przedsiębiorców w tworzeniu wysoce bezpiecznego, zgodnego i zintegrowanego środowiska zarządzania kluczami w wielu chmurach.