Utimaco, producent sprzętowych modułów bezpieczeństwa (Hardware Security Module, HSM), wkroczył w nowy rok z przytupem: w ciągu ostatnich kliku miesięcy firma podpisała wiele umów partnerskich, zdobyła nowych klientów i rozszerzyła swoją globalną sieć.

Wraz z dostawcą usług IT Bank-Verlag Utimaco rozwija moduł aktywacji podpisu elektronicznego (SAM) dla banków. Klienci banków mogą generować podpisy online za pomocą modułu bazującego na HSM Utimaco HSM. Hans-Peter Kraus, szef Product Management Security & Trusted Services w Bank-Verlag, podsumowuje korzyści z zastosowania takiego rozwiązania: – Proces składania podpisu zdalnie przyspiesza i upraszcza  inne procedury, takie jak podpisywanie umów, otwieranie rachunku czy wystawianie polis ubezpieczeniowych bez wymaganego dotychczas przerwania ciągłości mediów.

EIUS, słoweński dostawca usług zaufania w obszarze dokumentów elektronicznych, zdecydował się na serię Utimaco Se Gen2, która zastąpi dotychczasowe rozwiązanie zabezpieczeń we wszystkich aplikacjach EIUS opartych na strukturze kryptograficznej JCA / JCE. Jak potwierdza Pavel Reberc, Managing Director w EIUS, dzięki modułom HSM Utimaco HSM będzie to bardzo proste: – Zmiana dostawcy nie wymaga żadnych zmian w kodzie, więc będziemy mogli znacznie zwiększyć bezpieczeństwo aplikacji EIUS bez  żadnych dodatkowych prac wdrożeniowych.

Utimaco pozyskał także znaczącego dystrybutora: Redington Value i Utimaco będą w przyszłości współpracować na Środkowym Wschodzie i w Afryce. Redington sees itself as able to provide its customers with future-proof hardware security solutions. – Cieszymy się na współpracę z Utimaco. W ten sposób będziemy mogli zaoferować naszym klientom przyszłościowe rozwiązania – takie, które zapewnią ochronę ich i ich danych na dłuższą metę – mówi Ramkumar Balakrishnan, prezes Redington Value. Jak dodaje: – Firma Utimaco jest liderem branży w Europie od ponad 20 lat. Wiemy, że jej know-how będzie dużą wartością dla naszych klientów na Środkowym Wschodzie i w Afryce. Malte Pollmann, CEO Utimaco, dodaje: – To partnerstwo otwiera nam drzwi na nowych rynkach i zbliża nas do lokalnych partnerów I klientów w tym regionie.

Na polskim rynku Utimaco współpracuje długofalowo z Esysco Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, teraz również w zakresie partnerstwa w dystrybucji. Ta współpraca stanowi zaczyn rozwoju sieci lokalnych partnerów i działalności operacyjnej na tym rynku – od analizy potrzeb poprzez stosowny trening aż po wsparcie posprzedażowe.
Bartosz Witkowski, CEO w Esysco: – Wraz z Utimaco umacniamy swoją pozycję w obszarze szyfrowania i bezpieczeństwa. Niezależnie od polskiego rynku, partnerstwo w dystrybucji umożliwia nam otwarcie się na kolejne rynki w Europie Wschodniej. W przyszłości planujemy zbudowanie zespołu developmentowego zajmującego się Utimaco CryptoServer SDK, żeby móc w pełni odpowiedzieć na indywidualne zapotrzebowanie przedsiębiorstw i naszych klientów ze sfery finansowej czy branży motoryzacyjnej.

W USA firma Utimaco zakończyła z sukcesem serię testów algorytmów odpornych na atak komputerów kwantowych. Prowadzone były we współpracy z ISARA Corporation, liderem w dziedzinie zabezpieczeń ery szyfrowania kwantowego. – Współpraca z Utimaco nad kwantoodpornymi rozwiązaniami HSM to ogromny krok naprzód. Naszym celem jest zapewnienie, że główny klucz publiczny Przemysłu 4.0 będzie zapewniał w przyszłości  najwyższy poziom bezpieczeństwa i że uaktualnienia uwierzytelniane over-the-air zawsze będą odpowiadały aktualnym wymogom – wyjaśnia Michael K. Brown, CTO w ISARA Corp.

Z Utimaco SecurityServer pracuje także Microsoft. To część projektów badawczych w dziedzinie bezpiecznych algorytmów postkwantowych. Z pomocą Utimaco SDK użytkownik może tworzyć swoje własne oprogramowanie, na przykład z nowymi algorytmami kryptograficznymi na bazie HSM. Microsoft testował kompatybilność swojego algorytmu Picnic z HSM Utimaco według scenariusza klucza publicznego. Więcej informacji: Microsoft GitHub (str. 46-50) i strona internetowa Utimaco Post-Quantum Cryptography and Crypto Agility.

Partnerstwo dystrybucyjne z CEGA Security zapowiada nowe szanse wzrostu w Ameryce Łacińskiej. Za sprawą szerokiego pola zastosowań faktur elektronicznych i podpisu elektronicznego moduły HSM są pożądanym rozwiązaniem w Ameryce Środkowej i Południowej. Jak komentuje Xaviero Cervera, CEO w CEGA: – Jesteśmy dumni, mogąc oferować moduły HSM Utimaco naszym klientom w całej Ameryce Łacińskiej. Jak pokazuje nasze doświadczenie, wydajność symulatora HSm Utimaco w znacznym stopniu wpływa na decyzję o zakupie w przypadku projektów integracyjnych SaaS, zwłaszcza w obszarze faktur elektronicznych. Malte Pollmann, CEO Utimaco, dodaje: – Cieszymy się z perspektywy zdobycia nowych klientów i projektów w dziedzinie systemów kontroli cyfrowej i usług związanych z podpisem elektronicznym, nad którymi pochylimy się wspólnie z CEGA Security, jako naszym partnerem.

Malte Pollmann, CEO Utimaco, z optymizmem patrzy na kilka najbliższych lat: – Nasza pozycja jest silna, jesteśmy numerem 2na rynku sprzętowych modułów bezpieczeństwa. Oferujemy naszym partnerom I klientom zrównoważone rozwiązania, które odpowiadają obecnym uwarunkowaniom i uwzględniają potrzeby związane z przyszłym rozwojem, takie jak kryptografia kwantowa w poczcie elektronicznej. Ze względu na obecną konsolidację rynku dociera do nas wiele zapytań z różnych branż. Wielu z nich pytających rozważa zaangażowanie drugiego dostawcy lub nawet zmianę dotychczasowego.

Wciąż szukasz? Napisz do nas!
Poznaj jedno z najbardziej zaufanych rozwiązań w świecie zabezpieczeń. Poznaj sprzętowy moduł bezpieczeństwa Utimaco.
Wciąż szukasz? Napisz do nas!