Utimaco, Thales i Futurex zajmują czołowe pozycje w ocenie konkurencyjności (OEM) sprzętowych modułów bezpieczeństwa przeprowadzonej przez ABI Research

Najnowsza ocena konkurencyjności Hardware Security Module przeprowadzona przez ABI Research opiera się na bezstronnym badaniu i rankingu sześciu czołowych dostawców HSM. Kryteria rankingu dotyczą mi.in. elastyczności dostosowania rozwiązania wobec potrzeb klientów, opcji as-a-service, ekosystemu partnerów, strategii wejścia na rynek, nowych aplikacji, algorytmu bezpieczeństwa, certyfikacji itd. Wśród ocenionych i sklasyfikowanych firm znalazły się: Utimaco, Thales, Futurex jako liderzy rynku oraz Entrust, Securosys i Kryptus jako firmy z mainstream’u.

Rynek HSM szybko się zmienia dzięki cyfrowym transformacjom, które napędzają migrację do chmury, wdrożenie rozwiązań IoT oraz rozszerzeniu zakresu ich zastosowań, zwłaszcza w motoryzacji, opiece zdrowotnej i przemyśle. To z kolei zwiększa popyt na wysoce elastyczne oferty HSM, które można łatwo skalować i szybko dostosowywać do pojawiających się potrzeb. To zróżnicowanie konkurencyjne podkreślają wdrożenia hybrydowe, możliwości integracyjne, elastyczność kryptowalut i modułowość - mówi Michela Menting, dyrektor ds. badań w ABI Research.

Ranking 1...2...3... według ABI Research

Utimaco zajęło pierwsze miejsce w ogólnej ocenie, za nim uplasowały się Thales i Futurex. Wiodąca pozycja Utimaco wynika z faktu, że firma realizuje wizję konwergentnej platformy HSM, abstrahując od podstawowej platformy sprzętowej i aplikacji, a to wszystko składa się na wysoce modułową ofertę.

Firma Thales, lider rynku w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego, zajęła drugie miejsce, prezentując zaawansowaną i kompleksową ofertę HSM z różnymi modelami wdrażania i bogactwem funkcji.

Na trzecim miejscu uplasowała się firma Futurex, która zaprezentowała rozbudowaną platformę HSM do obsługi płatności z silną integracją z chmurą i dostępnością usług, co pozwoliło jej w szczególnie udany sposób zagospodarować niszę na rynku HSM, którą aktywnie rozwija.

Podsumowanie

Żaden z konkurentów w tej ocenie nie wypadł słabo, a trzy firmy, które znalazły się w czołówce - Entrust, Securosys i Kryptus - uzyskały wystarczająco dobre wyniki, aby znaleźć się w kategorii Mainstream. Entrust jest silnym konkurentem na rynku z ugruntowaną pozycją i bogatym doświadczeniem w dziedzinie HSM ogólnego przeznaczenia. Szwajcarski wizjonerski startup Securosys imponuje innowacyjną technologią szyfrowania i nowymi zastosowaniami (zwłaszcza w Blockchain), a Kryptus to firma z Brazylii, która szybko rozwija się na arenie międzynarodowej, oferując wysoce konkurencyjną usługę konwergentną.

Podczas gdy liderzy rynku to przede wszystkim nieco „zasiedziali” dostawcy HSM, na rynku pojawia się coraz więcej nowych firm, które kwestionują status quo, a Securosys i Kryptus to dwie z najbardziej godnych uwagi firm, które znalazły się w tej ocenie. W nadchodzącym roku na rynku bez wątpienia pojawią się nowi gracze, od niszowych firm krajowych po dużych dostawców usług, którzy będą chcieli konkurować na rynku bezpieczeństwa charakteryzującym się rosnącym apetytem na aplikacje HSM. Od zarządzania kluczami i PKI, po tożsamość, uwierzytelnianie i kontrolę dostępu - dostawcy HSM oferują platformy do tworzenia zaufanych fundamentów, które pomogą zabezpieczyć stale rozwijający się ekosystem cyfrowy. Konkurencja na rynku HSM będzie się zatem nasilać, a wraz z nadejściem sieci 5G i obliczeń kwantowych pojawią się na nim nowe możliwości - podsumowuje Menting.

ABI Research jest globalną wywiadownią technologiczną, dostarczającą użytecznych badań i wskazówek liderom technologicznym, innowatorom i decydentom na całym świecie.

Przedstawione wyniki pochodzą z raportu ABI Research "Hardware Security Module: OEM - raport oceny konkurencji. Raport ten jest częścią usługi badawczej Cybersecurity Applications, która obejmuje badania, dane i ABI Insights. Raporty oceny konkurencji oferują kompleksową analizę strategii wdrażania i innowacji, w połączeniu z analizą udziału w rynku, aby zapewnić niezrównany wgląd w wydajność i pozycję firmy w porównaniu z konkurencją.